Ukradené kreditní karty mohou být zneužity do 9 minut

Pokud někdo získá přístup k vaší kreditní kartě, dochází k prvnímu pokusu o zneužití už za 9 minut. Ukázal to test FTC a následná analýza (Federal Trade Commission).

Výzkumníci nejdříve vytvořili 100 falešných profilů. Aby vše vypadalo co možná nejvíce reálně, použili častá jména založená na datech ze sčítání obyvatel, adresy z celé země, běžné emaily, telefonní čísla odpovídající adresám. Ke každému pak jednu ze tří platebních metod – online peněženku, kreditní kartu a bitcoinovou peněženku.

Následně umístili údaje na dva weby, kde se sdílí informace o ukradených heslech, kreditních kartách atd.

Po celou dobu monitorovali přístupy do emailových schránek, pokusy o přihlášení k online peněženkám, platby kartou, telefony a SMSky na telefony uvedené u kontaktů.

Na jednom z webů došlo k prvnímu zneužití za zhruba 90 minut, u druhého za 9 minut. Což všechny překvapilo.

První týden bylo zaznamenáno 119 neoprávněných přístupů a druhý 1108.

Z karet se pokusili neznámý lidé odčerpat celkem 12.825,53 USD. Největší nákup byl za šaty 2.697,75 USD. Nejčastější platby byly v rozmezí 0 – 1 USD (137), 1 – 5 USD (119). Za pozornost stojí zmínit útratu za online seznamky, donášku pizzy a hotely.

Výsledkem pokusu je, že pokud se údaje k vaší kartě anebo online peněžence dostanou ven, například hacknutí eshopu, který je uchovává, tak čísla kreditních karet někdo určitě zneužije. Je to jen otázkou času, navíc poměrně krátkého. Je třeba jednat co možná nejrychleji.

Ochránit se můžete částečně pomocí dvoufaktorové autorizace (například SMS).U nás to některé banky nabízí. Ovšem pozor, často je to až od určité částky a jak je vidět z průzkumu, většina transakcí je za velmi nízkých, aby je oběť nepostřehla. Chce to tedy věnovat pozornost všem pohybům na účtu.

Share Button

Tento článek byl byl přečten 1894 krát

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *