Bloatware

Bloatware je označení pro software, který zbytečně spotřebovává nadměrné množství systémových prostředků. Jedná se zvláště o prostor na disku. Výsledkem však může být i pomalejší osobní počítač, server, mobilní zařížení či jiný software, který bloatware využívá. Často je bloatware součástí už předinstalovaného operačního systému jako PUP.

Bloatware není výslovně škodlivý či úmyslně neefektivní. Spíše se jedná o neúsporné řešení, kde nebyl čas anebo peníze na pečlivější vývoj. V současné době se s ním setkáváme poměrně často, protože osobní počítače mají dostatek systémových prostředků. Tedy se vším se plýtvá. Viditelný problém většinou nastává, když se něco pokazí anebo neudržuje.

Momentálně na bloatware trpí zvláště mobilní telefony, kde se z důvodu co nejmenší ceny na systémových prostředcích šetří. Výsledkem pak může například být, že pro jeden stejný operační systém na slabších telefonech není dostatek místa, respektive nezbývá moc na data uživatelů. Tímto trpí hlavně velmi levné telefony, pro které se nevyrábí odlehčená verze.

Většina software je dnes také z důvodu udržení kompatibility nadmíru předimenzována. Výsledkem je robustní řešení, které většina uživatelů nepotřebuje. Někteří výrobci se tak snaží vydávat odlehčené verze (lite). Ty jsou efektivnější a fungují i na starších řešeních. Druhou cestou jsou zvláště open source řešení, které využívají rozšíření (plugin). Uživatel si je stáhne teprve, když je potřebuje. Vyžaduje to však už větší znalosti ze strany uživatele. Musí vědět co mu vlastně chybí a jak to případně integrovat do systému.

Z hlediska bezpečnosti bloatware trpí na zranitelnosti v nadbytečných komponentech. Ačkoliv se většina z nich nepoužívá je nutné všechny aktualizovat a záplatovat případné bezpečnostní  díry. Právě u zpětné kompatibility se staršími verzemi může být bezpečnostní riziko. Roky nepoužívané části mohou obsahovat bezpečnostní díry, které už nemusí být tak jednoduché opravit.

Obecně většinu software na který se postupně nabalují stále nové a nové funkce, bez jakékoliv větší optimalizace anebo odstraňování přebytečných funkcí, můžeme označit za bloatware.

Share Button

Tento článek byl byl přečten 2648 krát

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *