Ghostery

Ghostery je doplněk (rozšíření) pro internetové prohlížeče, který pomáhá chránit soukromí uživatele. Jakékoliv pokusy o sledování označuje jako tracker.

ghostery-01
Ghostery najdete mezi rozšířeními/doplňky pro váš oblíbený prohlížeč. Momentálně jej podporuje Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera a Apple. Vždy jej stahujte pouze ze stránek daného prohlížeče.

Jak Ghostery funguje

Ghostery aktivně blokuje pokusy třetích stran o sledování uživatele. Může se jednat například o cookies, takzvané neviditelné pixely anebo pokusy označit uživatele pomocí lokálního úložiště. Zároveň sbírá data a pokud mu to povolíte i odesílá na servery společnosti Ghostery inc., která spadá pod Evidon. Tam jsou analyzována a vyhodnocena. K vyhodnoceným datům pak má uživatel přístup a sám se může rozhodnout jak se k nim zachová. V některých případech mohou být trackery důležité pro používání daného webu. Například přihlášení přes sociální sítě.

Jak Ghostery používat

Po instalaci doplňku do prohlížeče se vedle adresního řádku objeví ikona Ghostery (symbolizuje jej modrý duch).

ghostery-02

Jakmile navštívíte stránku s trackerem objeví se u modrého ducha číslo ukazující počet trackerů a uvidíte v pravém dolním rohu prohlížeče malý fialový seznam trackerů. Po kliknutí na ikonku Ghostery uvidíte seznam jednotlivých trackerů na stránce a máte možnost se rozhodnout, co s nimi chcete dělat. Ke každému trackeru získáte z databáze Ghostery i základní informaci, například jestli se jedná o reklamu, měření návštěvnosti anebo miniaplikaci sociální sítě.

ghostery-03

Jednotlivé trackery se dají rozkliknout, a tak se i dozvíte kam tracker směřuje (respektive posílá data). Zároveň pod ním najdete odkaz na databází Ghostery, kde je o každém z nich rozepsáno k čemu slouží a jak moc je nebezpečný.

Ghostery dělí trackery na:

  • Analytika – Identifikace návštěvníka, měření návštěvnosti a chování uživatele na stránce.
  • Majáky – Prvky třetí strany jako jsou miniobrázky a skripty vložené na stránce. Hlásí aktivitu na stránce třetí stranám.
  • Miniaplikace – Skripty třetí strany vložené na stránku. Mají většinou za úkol propojit jí s další službou. Například tlačítka sociálních sítí.
  • Reklama – Všechna reklama 🙂
  • Soukromí – Všechno co vás sleduje a snaží se jednoznačně identifikovat.

K čemu je Ghostery

Ghostery slouží především k ochraně soukromí. Prakticky na každé stránce se nachází několik trackerů, které slouží v vašemu sledování. Například Google díky nim sleduje vaše zájmy a snaží se vám podstrčit pro vás zajímavou reklamu, Facebook zase sbírá data pro své reklamní kampaně anebo sleduje co děláte, když nejste přihlášeni.

V základním nastavení Ghostery povoluje vše, což není z hlediska bezpečnosti moc zajímavé. Naopak je lepší preventivně blokovat naprosto vše a povolovat pouze to co potřebujete anebo chcete aby o vás majitel webu věděl. Samozřejmě pak jsou tu služby třetích stran jako je například Facebook, který vás sleduje prostřednictvím tlačítek líbí se. Takže pokud jste přihlášení k Facebook a navštívíte nějakou stránku pro dospělé a tam se toto tlačítko nachází, tak Facebook ví že jste sem přišel a může si to u vás poznamenat.

Je třeba také brát v potaz, že v blokovacím režimu služba odmítá (nenavazuje) spojení. Takže se dostaví zvýšení rychlosti načítání stránek. Ve většině případů totiž právě trackery dělají problém.

Pokud uvažujete nad etičností služby, tak na rozdíl od AdBlock či jiného rozšíření prohlížečů na blokování reklamy, používáním Ghostery rozhodně neublížíte provozovateli webu. V každém případě mu v případě zákazu analytik (počítadla návštěvnosti) můžete zkreslit údaje o návštěvnosti, což většinou mimo eshopy není problém. Na druhou stranu pokud eshop využívá vlastní řešení, tak Ghostery v základním nastavení toto měření neblokuje. Ghostery je tu od toho, aby blokoval služby třetí strany, tedy ty mimo doménu na které se nacházíte.

Share Button

Tento článek byl byl přečten 9462 krát

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *