Pharma hack

Pharma hack je označení pro napadený web, na kterém se začne objevovat reklama na různé farmaceutické produkty. Často jsou zakázané a jejich prodej je nelegální. Většinou se s nimi setkáváme ve spamu. Horší je když je objevíte na svém webu.

Pharma hack většinou nebývá moc agresivní, takže se na vašem webu může nacházet po delší dobu bez povšimnutí. Mohou to být tak nenápadné věci jako odkazy v patičce, profilech neaktivních uživatelů, pozměněné odkazy v starých článcích o kterých už ani nevíte.

Pharma hack se snaží udržet na webu co nejdéle, takže může svou přítomnost maskovat před administrátorem. Jakmile na stránku přijde někdo s oprávněním administrátora tak reklamu (odkazy) neuvidí.

Dokonce existují i varianty, které cílí na vyhledávače (SEO). Takové upravují obsah pouze pro roboty vyhledávačů a o jejich existenci se tak dozvíte právě z výsledků vyhledávání. Místo obvyklých výsledků vidíte články propagující farmaceutické produkty na vaší doméně. Vzhledem k tomu, že se jedná o takzvané black hat SEO prakticky, může to vést až k vyřazení vaší domény z vyhledávače.

Čištění Pharma hack je obdobný jako u ostatních napadení. Je nutné najít backdoor, škodlivý obsah a vše odstranit. Nejrychlejší je sáhnout po zálohách, ale v případě dlouhodobého napadení nemusí být k dispozici. Zde je otázka zdali nevytáhnout obsah (texty, multimédia), vše radši nepřeinstalovat a znovu nevložit. Dejte si však tu práci a projděte zvláště texty, zdali v nich nejsou skryté odkazy.

Případné penalizace ve vyhledávačů se řeší až po vyčištění webu. Google k tomuto účelu má Search Console, kde si zažádáte o novou kontrolu. U Seznam můžete zkusit napsat na podporu.

Jak Pharma hack poznat:

  • Objevuje se varování při příchodu z vyhledávače
  • Některé antiviry upozorňují na závadný obsah anebo odkazy
  • Na webu jsou podivné odkazy, které tam nemají co dělat
  • Občas dochází k nahodilému přesměrování na závadné weby anebo se objeví popup okno
  • Přijde vám upozornění z Google (pokud máte web zaregistrovaný v Search Console)
  • Ve vyhledávání se u vašeho webu zobrazují podivné texty
  • Občas se objevují chyby syntax error

Žádnou z těchto chyb nepodceňujte a vždy vše důkladně prozkoumejte. Čím dříve je napadení odhaleno, tím jsou menší škody.

Share Button

Tento článek byl byl přečten 3704 krát

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *