AdBlock Plus

Doplněk do prohlížeče AdBlock Plus už dávno není jen výsadou internetových nadšenců, kteří se rozhodli bojovat s reklamou zpomalující počítače. V dnešní době toho umí daleko více a je vhodný i pro zvýšení bezpečnosti počítačů, které obsluhují méně zdatní uživatelé. Neměl by chybět například na počítači vašich rodičů anebo dětí. Etické otázky ponechme v dnešním článku ponechme stranou. Dnes jde čistě o bezpečnost a pohodlí.

Instalace AdBlock Plus

AdBlock Plus je zcela zdarma. Stáhnout si jej můžete na oficiálních stránkách adblockplus.org. Pro Chrome jej najdete v Internetovém obchodě Chrome, Pro Firefox mezi doplňky na Mozzila.org a pro Opera na stránkách addons.opera.com. Z jiných zdrojů si nikdy AdBlock Plus nestahujte. Co se týká Internet Explorer tak ten neřešte a nahraďte jej jedním z výše uvedených, popřípadě novým internetovým prohlížečem od Microsoft – Edge, pokud máte Windows 10. Také jsem měl IE rád, ale je třeba se posunout dále. Microsoft má dobré důvody proč IE kompletně zazdil.

Po přidání rozšíření do prohlížeče se objeví uvítací zpráva a vedle adresního řádku malá ikonka AdBlock Plus.
Po přidání rozšíření do prohlížeče se objeví uvítací zpráva a vedle adresního řádku malá ikonka AdBlock Plus.

Jak funguje blokování reklam

AdBlock Plus blokuje reklamu na základě seznamu domén a řetězců, které označují reklamu. Pokud se někde na stránce objevuje div s třídou pojmenovanou „reklama“, tak tento div bude při vykreslování stránky prohlížeč ignorovat. Část stránky tedy bude chybět.

Můžeme si to ukázat přímo na tomto blogu.

adblock-plus-6
Na této stránce se nachází reklama z partnerského programu sklik.cz. AdBlock Plus jí identifikoval jako reklamu a ze stránky odstranil. Mimo reklamy zmizela i tlačítka sociálních sítí, ale to probereme později.

Mimo hledání speciálních řetězců označujících reklamu, také AdBlock Plus blokuje i spojení s doménami, z kterých se reklama stahuje. Zvláště u velkých magazínů, které musí prodávat nápadnou reklamu je to poměrně slušný objem. Často převyšuje i několikrát samotnou stránku včetně grafiky.

Seznam řetězců a domén najdete na stránkách easylist.adblockplus.org/en/. Konkrétně česká instalace si stahuje vše z https://adblock-czechoslovaklist.googlecode.com/svn/filters.txt. Jedná se o soubor v poměrně dobře čitelné podobě, takže po prostudování budete mít přehled co se vlastně blokuje.

AdBlock Plus umí ochránit i osobní údaje a varovat před malware

Hned po přidání doplňku do prohlížeče si všimnete, že toho umí trochu více než jen blokovat reklamu.

Součástí doplňku AdBlock plus je i ochrana proti šmírování třetích stran a návštěvou domén s malware.
Součástí doplňku AdBlock plus je i ochrana proti šmírování třetích stran a návštěvou domén s malware.

AdBlock neblokuje jen reklamu, ale dnes umí i předcházet nebezpečí a ochránit vaše soukromí.

Proti malware slouží jen jako prevence. Vyžívá pravidelně aktualizovaný seznam domén, na kterých byl detekován malware. Což se hodí, protože bohužel ne každý dbá na pravidelné aktualizace a mnoho lidí je schopno odklikat naprosto vše i přes upozornění.

Na většině stránek se také vyskytují neviditelné kódy třetích stran, které sledují váš pohyb na internetu a například prodávají data reklamním společnostem. Tomuto můžete snadno zabránit. Mimochodem tím také zvýšíte rychlost načítání stránek. Pokud má například server společnosti, která takto sbírá informace výpadek, může doslova zablokovat načítání stránky, kde se kód nachází. Tímto však také zablokujete některé měřící kódy (Google Analytics, TopList apod.).

Co se týká odstranění tlačítek sociálních sítí ze stránky. Zvýší se tím rychlost načítání, občas celkem výrazně v případě různých boxů Facebook. Ovšem stránka nebude úplně funkční pokud se sociální sítí spolupracuje. Například pro komentování je nutné být přihlášen.

Ochrana proti blokování reklam

Blokování reklam se samozřejmě nelíbí provozovatelům webů. V dnešní době není problém AdBlock plus odhalit. Musíte se tak smířit s tím, že některé weby nebudou zcela funkční. Tohle vše se dá samozřejmě vyřešit, ale občas je prostě jednodušší si web (doménu) přidat na whitelist a s reklamou se smířit.

Celkové statuis
Po kliknutí na ikonku AdBlock Plus uvidíte, kolik toho doplněk zablokoval.

Po kliknutí na ikonku AdBlock Plus, která se nachází vedle adresního řádku se vám otevře menu, kde uvidíte statistiky, můžete se dostat do nastavení ale také dát doménu na whitelist a tím na ní reklamu povolit. Stačí když kliknete na Povoleno na této stránce. Následně je nutné kliknout na obnovení stránky. Pozor mimo reklamu se načtou i kódy třetí strany a tlačítka pro sociální sítě. Ikonka vedle adresního řádku zešedne.

Blokovat prvek

Po kliknutí na ikonku AdBlock plus uvidíte i volbu Blokovat prvek. Po kliknutí na ní můžete na stránce kliknout na cokoliv (průběžně vidíte žlutou siluetu prvku) a zobrazí se vám návrh filtru pro blokování.

Tento nástroj slouží k odstranění reklam, které AdBlock Plus prozatím neumí blokovat. Pokud se něco nejmenuje jako reklama a ani tak netváří, například má atypické rozměry, tak to nemá důvod blokovat.

Mimochodem tato funkce je neocenitelná pokud vám vadí neustále se opakující lišty s informací, že si k vám web uložil cookie. Popřípadě vám něco na stránce opravdu vadí, či blokuje její část.

Nastavení AdBlock Plus

Pokud kliknete na ikonku AdBlock Plus a vyberete Možnosti, dostanete se na stránku s čtyřmi listy.

Seznam Filtrů

Na Seznamu Filtrů je možné dodatečně aktivovat ochranu před doménami, které obsahují malware, blokování tlačítek sociálních sítí a blokování sledování skripty třetích stran.

adblock-plus-3

AdBlock Plus umožňuje i přidání dalších seznamů filtrů, ovšem příliš velké množství filtrů může mít negativní vliv na rychlost prohlížeče.

Na tomto listu se také nachází volba Povolit některé nerušivé reklamy. Jedná se o seznam společností, které dodržují určitý etický kodex. A také platí tvůrcům AdBlock Plus, aby je na tento seznam přidali. Ať už si o tom myslíte cokoliv je jen na vás zdali tuto volbu necháte zatrhnutou.

Přidejte si své vlastní filtry

Tento list slouží k doplnění vlastních řetězců, které má doplněk blokovat. Nemusí se jednat jen o reklamu. Můžete takto zablokovat například lišty, které vás neustále žádají o potvrzení, že souhlasíte s ukládáním cookies anebo vyskakovací okna s žádostí o email.

adblock-plus-4

Syntaxe není složitá. Existuje k ní i dokumentace s příklady.

Povolené domény

Všechny domény, na kterých jste vypnuli AdBlock Plus najdete na tomto listu. Můžete zde další přidávat anebo naopak odstranit, ty které to s reklamou už přehání. Na těchto doménách je doplněk úplně vypnutý, takže na nich uvidíte i tlačítka sociálních sítí a budou vás monitorovat i skripty třetích stran.

adblock-plus-5

Je třeba si uvědomit, že velké weby většinou žijí čistě z reklamy, kterou můžete zablokovat. Pokud je chcete podpořit, tak si je určitě dejte na seznam Povolených domén. Jednak uvidíte reklamu, za kterou dostávají peníze, ale také v případě blokování služeb třetí stranou nemusíte být ve statistikách. Počet návštěv je důležitý při vyjednávání ceny za reklamu. Samozřejmě mají také vliv na to o čem se bude psát. Články, které čtou převážně neviditelní uživatelé nebudou ve statistikách tak zajímavé jako bulvár, kam chodí lidé, kteří na ochranu svého soukromí nedbají.

Obecné

V liště obecné najdete jen Zobrazit položku nabídky ‚Blokovat prvek‘ při kliknutí pravým tlačítkem myši a možnost nahlásit chybu.

Share Button

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *