Nigerijské dopisy

Nigerijské dopisy, také označovány jako 419 SCAM, jsou pokusy o podvod, založené na masivním spamu. V podstatě se jedná o nejrozšířenější způsob podvodu na internetu. Většinou jsou postavené na slibu velkého obnosu peněz, ovšem podmínkou je uhradit menší poplatek. V momentě, kdy podvodník nedokáže z oběti vytáhnout více peněz, tak zmizí. 419 je odvozeno od číselného označení kriminálního činu podvodu v Nigérii.

Tento druh podvodů je velmi starý. První zmínky pochází z 18. století. Je postaven na příběhu vězně, který se potřebuje dostat ze španělského vězení. Údajně je velmi bohaty, ale ve vězení nemá přístup k penězům. Potřebuje jen malou částku na uplacení stráží. Když mu pomůžete, tak se vám bohatě odmění. Do celého podvodu je ještě zapojena třetí osoba, která zprostředkovává komunikaci a má stráže uplatit. Samozřejmě pokud peníze na úplatek obdrží tak uteče. Cílem byl většinou bohatší obchodník.

Moderní scam 419 se objevily v osmdesátých letech minulého století. Tehdy ještě chodily klasickou poštou. Například bohatý nigerijský ředitel petrolejářského závodu potřeboval ze země vyvést 20 milionů USD a za pomoc nabízí 30 % z těchto peněz. Aby vše mohlo začít je však třeba určitý obnos peněz. Oblíbené však byly i dopisy, kdy se jednalo o nigerijského prince či princeznu, který opět chtěli vyvést velké množství peněz.

S příchodem e-mailu a hromadného sběru adres se přesunul podvod z klasické pošty na internet. Masivní rozšíření těchto scamů, pak přineslo Nigérii pověst největších online podvodníků na světě. Ovšem průzkum v roce 2006 odhalil, že největším zdrojem je USA, která se na odesílání podílí až v 61 %, druhá je Velká Británie s 16 % a z Nigérie chodí jen 6 %. Ovšem je pravda, že původ v Nigérii je skutečný. Podvodníci operují ze zdejších internetových kaváren a označují své cíle jako Magas, což v jejich slangu znamená hlupáci. Mají komplice po celém světě, kteří pak dokončují větší transakce.

Úspěšnost typického nigerijského spamu se těžko odhaduje. Některé zprávy odhadují, že na 500 odeslaných emailů dorazí 7 odpovědí. Zkušený podvodník dokáže uspět u 70 % odpovědí. V roce 2006 takto přišli důvěřivý Američané o 198,4 miliony USD a Angličané o 150 milionů GBP. Pro spoustu lidí je však daleko větší psychická újma. Je znám případ Angličana, který spáchal sebevraždu, když zjistil, že peníze ve skutečnosti nevyhrál. Běžné jsou případy ztráty přátel anebo i rozvodů. Nejhorší jsou však případy, kdy byli do Afriky vylákání většinou bohatí lidé a následně vydíráni anebo rovnou zabiti. Na druhou stranu existuje i případ z Česka, kdy okradený muž přišel na Nigerijskou ambasádu a zabil místního zaměstnance, když se dozvěděl, že mu nigerijská vláda nepomůže získat jeho peníze zpět.

Proti podvodníkům bojují jak úřady, tak i dobrovolníci, kteří se je většinou snaží zdržovat, popřípadě identifikovat. Někteří to berou i jako odreagování či způsob humoru, kterým se snaží na problém také upozornit. Nejznámější je web 419eater.com.

V současné době nejsou scamy 419 moc dobře překládané do češtiny, takže i méně inteligentní jedinci na ně tak snadno nenaletí a zpozorní, když jim někdo bez práce nabídne miliony dolarů. Většinou se jedná o automatické překladače. Do budoucna však není vyloučeno, že se toto změní a nezačnou chodit kvalitně přeložené. Problémem také jsou oficiálně vypadající dokumenty, které oběť po čase obdrží, jako důkaz. Obsahují oficiální razítka a hlavičky. Běžný je falešný šek anebo výpis z banky. Klasickým trikem je, že převod peněz proběhl, ale něco se zaseklo a je nutné uhradit administrativní poplatek. Přitom vám pošlou falešné potvrzení proběhlé transakce.

Existuje velké množství podvodných emailů. Mezi ty nejznámější patří:

  • Podvodná nabídka práce, kde je potřeba nějaký administrační poplatek.
  • Výhra v loterii.
  • Nákup v aukci předmětu za daleko větší částku, a po zaslání předmětu, prodejce nedostane peníze. Většinou mu nejdříve pošle falešný doklad o zaplacení.
  • Prodej vzácného zvířete.
  • Různé zamilované slečny, které tahají peníze z kapes důvěřivých. Často tvrdí že jsou obětí domácího násilí a potřebují uprchnout, ale nemají peníze.
  • Nájemný zabiják, který se rozhodl vás nezabít, protože jste nevinní, ale chce peníze na zjištění, kdo vás chtěl zabít.
  • Pokud už jste naletěli tak vás někdo může oslovit s nabídkou, že zjistí kdo vás napálil a sjedná nápravu.
  • A spousta a spousta dalších.

Takže pamatujte. Nikdo vám na zadarmo nedá a to ani na internetu. Za všechno nějakou formou musíte zaplatit. Pokud se navíc jedná o velké peníze, tak je něco opravdu špatně.

Share Button

Tento článek byl byl přečten 3545 krát

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *