Mouse Trapping

Mouse Trapping je technika, která využívá různé funkce prohlížeče k zabránění odchodu uživatele z webové stránky. Může se jednat například o neustále otvírání popup oken anebo Javascript varování přes funkci alert(). Ačkoliv většina moderních internetových prohlížečů už dnes dokáže takovéto chování odhalit a nepříjemný skript zastavit, stále jsou různé metody Mouse Trapping hojně využívány.

V současné době se Mouse Trapping nejčastěji používá pro účely malvertising. Uživatel je sérií omezujících vyskakujících oken donucen k přidání doplňku do prohlížeče. Mouse Trapping v tomto případě funguje tak, že odkliknutí nesouhlasu vede k otevření jiného varovného okna, popřípadě zvětšení okna prohlížeče přes celou obrazovku. Cílem je zabránit zavření listu/okna prohlížeče.

Běžná je také snaha donutit uživatele změnit si domovskou stránku (browser hijack).

Zvláště sporný je zákaz používání pravého tlačítka myši. Někteří považují toto také za Mouse Trapping.

Nejčastěji se s Mouse Trapping setkáte na webech s warez obsahem, přehrávači autorsky chráněného videa a překlepových doménách (typo doménách). Prohlížeče mají často nedostatečnou ochranu a je nutné použít doplňky jako AdBlock, Popup Blocker anebo NoScript.

Pro přerušení cyklu, který otvírá nová okna a spouští funkce omezující uživatele, je většinou použít rychle klávesové zkratky na zavření listu (CTRL+W), popřípadě aktivovat vývojářské rozhraní (F12) a skript zastavit. Alt+F4 většinou nestačí, protože po zavření prohlížeče uživatel začíná tam kde skončil. V nejhorším případě vždy můžete použít CTRL + SHIFT + ESC. Ve správci úloh pak proces prohlížeče prostě shodit. Nikdy nesmíte podlehnout a nechat útočníka vyhrát. Cokoliv co si přidáte do prohlížeče anebo nainstalujete může ohrozit váš počítač.

Vzhledem ke snižování uživatelského komfortu je Mouse Trapping považován vyhledávači za nepřijatelný. Google takovéto stránky penalizuje.

Share Button

Tento článek byl byl přečten 1869 krát

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *