Let’s Encrypt hlásí 100 milionů vydaných certifikátů

Let’s Encrypt oznámil na svých stránkách velký úspěch. Počet vydaných certifikátů dosáhl 100 milionů. V současné době TLS certifikáty Let’s Encrypt chrání provoz na 47 milionách domén. Let’s Encrypt se tak významnou měrou podílí na ochraně soukromí uživatelů internetu. I díky němu mohla Mozilla hrdě oznámit, že více jak 50 % navštívených stránek přes jejich prohlížeč FireFox, je přes HTTPS.

Generální ředitel Josh Aas projektu Let’s Encrypt prohlásil, že před příchodem Let’s Encrypt využívalo HTTPS méně jak 40 % stránek. Trvalo 20 let než bylo tohoto čísla dosaženo. Od spuštění Let’s Encrypt uběhlo 19 měsíců a počet stránek s HTTPS stoupl na 58 %.

Josh Aas se s tím však nespokojí. Projekt TLS certifikátů zdarma má za cíl zajistit přesun všeho obsahu na šifrovaný protokol. Jednoduše řečeno chce 100 %.

K tomu má také dopomoct novinka, která se chystá v lednu 2018. Let’s Encrypt chystá wildcard certifikáty. Díky nim nebudete muset vytvářet samostatné certifikáty pro každou subdoménu zvlášť. Jeden TLS certifikát zaštítí všechny subdomény. Jedná se o velmi žádanou funkcionalitu, která doposud chyběla.

Wildcard certifikáty budou podporovány přes nové API ACME v2. Validace bude probíhat přes DNS. Do budoucna se však plánují další možnosti. Protokol ACME v1, přes který se TLS certifikáty Let’s Encrypt získávají a spravují by měli jeho uživatelé nahradit za ACME v2 jakmile bude v lednu 2018 vydán. V každém případě stále bude fungovat i vydávání certifikátů postaru.

 

Share Button

Tento článek byl byl přečten 5473 krát

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *