Posledních několik let všude čteme spíše pojem malware než počítačový virus, a tak je začali lidé dosti zaměňovat. Víte jaký je mezi nimi rozdíl?
Malware vznikl ze slovního spojení malicious software (škodlivý software). Takže zahrnuje naprosto všechno, co jede na počítači a nějakým způsobem škodí, anebo spíše jeho tvůrce měl zlé úmysly.
Naproti tomu virus je kus kódu, který se proti vůli uživatele šíří. Ve většině případů se jedná o replikaci sebe sama do jiných souborů.
Teoreticky můžeme prohlásit, že virus je druh malware, ale ne každý malware je virus. Důležitou vlastností viru je právě schopnost se šířit, replikovat, často dokonce pozměňovat svůj kód (polymorfní viry) s každou další kopií. Většina malware místo toho, jakmile pronikne do systému, tak se snaží co nejdříve splnit svůj úkol. Schopnost nějakého dalšího šíření nebývá tak častá. Navíc virus se snaží být co možná nejvíce nenápadný a to i svou velikostí. Oproti tomu malware může mít i megabajty – například různé formy AdWare anebo PUP.
Rozdělení virů podle druhu šíření
Kopírující se virus – Tento virus se šíří kopírováním sebe sama. Například jej můžete dostat na USB disku. Nahraje se na pevný disk a jakmile zjistí, že se připojila třeba paměťová karta, rychle se na ní překopíruje.
Napadání souborů – Nejběžnější verze, která přidává svůj kód do jiných souborů, kde se schovává. Tato varianta je nebezpečná, protože v některých případech nedokáže antivirus soubor vyléčit a je nutné jeho smazání. Napadené soubory, také mohou být poškozené.
Makroviry – Jedná se o virus, který schovává v dokumentech a spouští se, když dokument otevřete anebo zavřete. Virus je napsán jako makro – posloupnost akcí,funkcí a příkazů, které se mají vykonat. Jelikož je součástí dokumentu často je problém s jeho detekcí. Nebezpečnost záleží na právech a zdrojích, které může makro používat. V ideálním případě se ukryje v systému a jakýkoliv dokument, který otevřete anebo vytvoříte napadne. Makroviry se šíří s tím, jak dokumenty cestují mezi počítači (například e-mailem).
Může antivirus detekovat malware?
Pokud jej zná tak ano. Je nutné si však uvědomit, že za malware dnes považujeme i různé doplňky do prohlížečů, které jsme si neúmyslně nahráli do počítače (PUP). Tedy celé programy. Antivirus je nemusí vždy považovat za hrozbu. Spousta PUP je také na hraně. Jeden antivirus je může považovat za hrozbu a jiný ne.
Většina nebezpečného malware však antiviry detekují a zneškodňují. Takže není třeba se obávat. Obezřetnost je však na místě. Běžným postupem dnes je, že nějaký na první pohled nenápadný doplněk může otevřít cestu pro opravdu škodlivý malware. Samozřejmostí je i okamžitá aktualizace operačního systému a internetových prohlížečů.
Tento článek byl byl přečten 2948 krát