PUP (Potentially Unwanted Programs) je obecně druh programu, který na počítači nechcete ale nějakým způsobem se vám tam nahrál. Jedná se například o různé toolbary, které se jako doplňky instalují společně s jinými programy. Z těch nebezpečných se nejčastěji jedná o takzvaný adware, který má za úkol vkládat reklamu uživatelům napadeného počítače. Počet PUP je dlouhodobě na vzestupu, protože svým tvůrcům vydělává peníze a hlavně uživatel si napadení ani nemusí všimnout. V porovnání s ostatními druhy malware totiž nemusí nijak škodit. Někdy je i pro tvůrce detekčního software rozhodnout zdali se vůbec jedná o hrozbu, protože se nemusí nijak projevovat.
Nejčastěji se PUP dostává do počítačů uživatelů přes aplikace různých YouTube konvertorů videa. Často se přitom jedná o úplně čisté aplikace, jejichž součástí jsou různé doplňky pro prohlížeče, které právě PUP obsahují. V roce 2014 to byly nejčastěji OutBrowse, SearchSuite, SearchProtect a Browsefox. Klasickými zdroji PUP jsou soubory na disku, rozšíření prohlížeče a cross platform pluginy.
Společnost McAfee odhaduje, že 70 % všeho malware na počítačích Mac je právě PUP. Přitom na produktech společnosti Apple se začal Adware objevovat teprve v roce 2012. Nejnebezpečnějšími byly Bundlore, Aobo, Keylogger, Ginieo a SearchProtect. I přes výrazný nárůst malware jsou proti následným trojským koním systémy Apple daleko odolnější v porovnání s Microsoft Windows.
A jak tento AdWare vydělává majitelům peníze? Klasickou cestou je nahrazování reklamních ploch na internetových stránkách. Místo reklam provozovatele vidíte na napadeném počítači reklamu, kterou tam vložil právě AdWare. Některé verze se také snaží reklamu udělat více nápadnou, aby zvýšily míru prokliku.
Další oblíbenou metodo je nahrazování výsledků vyhledávání Google za vlastní. Když si oběť něco zkusí vyhledat, prohlížeč při vykreslování obrázky s výsledky je upraví tak, aby se v nich nacházela reklama. Ta na první pohled není vůbec poznat.
Cílem je tedy posílat návštěvníky na stránky webů, kteří tvůrcům Adware platí. V horším případě může být na těchto stránkách umístěný nějaký škodlivý kód.
Nejnebezpečnějším Adware v roce 2014 byl Adware-Browsefox, který během 24 hodin byl hlášen na 86.683.015 stojích. Pro srovnání na druhém místě je Adware-BProtect s 2.063.861. Celkem během roku 2014 zaznamenal McAfee Labs 9 miliard hlášení.
Tento článek byl byl přečten 4113 krát