Pokud se ke stránkám připojujete přes síť TOR ne vždy se vám to podaří. Podle výzkumu Do You See What I See? Differential Treatment of Anonymous Users až 3,67 % z největších internetových stránek, podle žebříčku Alexa omezuje přístupy na své stránky z TOR exit nodů.
V některých případech hlásí stránky stavový kód 403 (přístup zakázán) v jiných chtějí ověřit, že jste člověk pomocí vyplnění captcha kódu. Podle zástupců provozovatelů webů se nejedná o úmysl blokovat konkrétní uživatele, ale potenciální útoky. Uživatel připojující se přes TOR má jen tu smůlu, že právě TOR exit node z kterého přistupuje má IP adresu na blacklistu.
Většina webů, které blokují provoz z TOR využívá CloudFlare, což je jedna z nejoblíbenějších CDN, tedy služba, která distribuuje převážně multimediální obsah na místa blíže k uživateli. Tím se web podstatně zrychlí. Zároveň však působí i jako ochrana před některými kyberútoky. CloudFlare známkuje reputaci IP adres a ty, na kterých běží exit node TORů patří mezi ty nejhorší. U těch s „lepší“ reputací se snaží uživatelům nabídnout alespoň řešení captcha. Ovšem ta je často kritizována za zbytečně náročnou.
Druhou CDN, která nejčastěji blokuje obsah je Akamai. Ta však nenabízí žádnou alternativu pro uživatele využívající TOR. Rovnou jim zobrazí chybu 403 (přístup zamítnut).
Mimo CDN pak jsou weby, které mají pro blokování přístupů z TOR své vlastní řešení.
Nutno podotknout, že blokace se nevztahuje konkrétně na TOR ale pouze IP adresy. Při testování je tak blokováno zhruba 10 – 50 procent Tor exit nodů. CloudFlare neblokuje exit nody mladší 30 dnů, Akamai však ano.
Zastánci TOR s blokováním nemohou prakticky nic dělat. Je čistě v kompetenci služeb koho blokovat budou a koho ne. Jediným řešením je podle nich více o blokování psát a vzbudit tak všeobecný zájem.
Něco o TOR
Síť TOR má zajistit anonymní přístup uživatelů k informacím. Je konstruovaná tak, aby jednotlivé servery do ní zapojené nepřenášeli informaci o uživateli. V ideálním případě se nedá vystopovat odkud uživatel přistupuje ani co je zač. Jenomže s dokonale skrytou identitou se také stala součástí internetového podsvětí a způsobuje vrásky zvláště provozovatelům serverů, kterým se nelíbí, že přes jejich servery dochází k porušování zákona. Také se často TOR využívá k různým druhům útoků, proto IP adresy exit nodů končí na blacklistech.
Tento článek byl byl přečten 3319 krát