Pokud v Indii smažete zprávu, kterou jste přijali přes šifrovaný protokol půjdete sedět

Jestli si myslíte, že koláčkový zákon EU je největší pakárna, jakou kdo mohl vymyslet, tak se raději posaďte. V Indii někdo přišel se zákonem, podle kterého musí být uchovávána jakákoliv šifrovaná komunikace po dobu 90 dnů. Pokud jí smažete. Jdete sedět.

Představte si email, který jste přijali přes pop3s. Například oblíbený spam z Nigérie, který vám slibuje miliony dolarů, pokud pomůžete s převodem peněz. Že tyto spamy mažete automaticky a neztrácíte s nimi čas? No být to v Indii, tak vám za to hrozí vězení. Každá šifrovaná zpráva totiž musí být uchována po dobu 90 dnů. V případě, že vás o ní požádá vláda musíte jí vydat. Samozřejmě jak se zachovat ke klasickému spamu a malware, který se filtruje automaticky těžko říct.

Zatímco u emailů by se to nějak řešit asi dalo, problémem jsou různé aplikace, programy a služby, které využívají například HTTPS. Problém tedy tedy mají například WhatsApp, Skype anebo Facebook. Vše uchovávat, nic nemazat a v případě žádosti, předat vládě. Samozřejmě v čitelné podobě.

Speciální pravidla platí pro provozovatele služeb. Na vyžádání Indických vládních institucí musí poskytnout nejen data, ale také šifrovací algoritmus a klíče. Což samo o sobě může znamenat bezpečnostní riziko.

Naštěstí je zákon pouze ve stádiu návrhu, takže ještě je dost času, aby to někdo zastavil. Snad tedy v Indii budou mít více rozumu než v EU, kde dokázali vymyslet koláčkový zákon, který vlastně nefunguje a jen přináší nejistotu provozovatelům webových stránek.

Share Button

Tento článek byl byl přečten 2034 krát

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *