Poslední dobou se množí články o hrozbách nejen pro počítače. Roste počet výskytu malware, zvláště nebezpečných ransomware, které vás připraví o data. Jak se však tyto hrozby dostanou nepozorovaně do vašeho počítače? Ve většině případů za to může nenápadný virus.
Virus v emailu
Nejčastější způsob jak se virus dostane do počítače je otevření přílohy v emailu. Většinou se jedná o krátký email, který má obecný předmět. Například faktura, nedoplatek, dokument, podací číslo zásilky, výpis z účtu, převod peněz a tak dále. Buď se snaží vzbudit dojem, že jejich neotevřením můžete o něco přijít (nepovedený převod peněz, výzva k úhradě) anebo zvědavost. Naštěstí jsou většinou v angličtině, takže vzbuzují nedůvěru, ovšem už existují i české variace.
Aby příloha unikla odhalení antiviru bývá většinou zabalená v .zip anebo .rar. V momentě, kdy jí rozbalíte a spustíte, tak buď váš antivirus zareaguje anebo máte smůlu. Virus se dostane do operačního systému a začne pracovat na tom aby přežil. To obnáší omezení fungování antiviru, replikace a další šíření.
Virus následně může může otevřít díru do operačního systému, přes kterou se dostane malware.
Pozor email může být odeslán jménem kohokoliv. To že vám dorazil od vašeho kamaráda ještě neznamená, že jej skutečně odeslal právě on. Pokud nejsou použity technologie na podepisování emailu, tak je snadné zfalšovat téměř cokoliv.
Zavirovaný soubor
Největší procento úspěšnosti mají viry, které si do systému nahrajete prostě sami. Číhají na webech s warez, P2P sítích a torrentech. V některých případech mohou dlouhou dobu unikat pozornosti, protože jejich přežití záleží právě na schopnosti nebýt nápadný. Dobrý bezpečnostní software je ale i tak odhalí, popřípadě jim zabrání se spustit.
Dávejte si zvláště pozor na různé doplňky pro hry, které slibují vyšší výkon, cheaty, administrátorská práva a podobně.
Virus může být prakticky v čemkoliv. Od spustitelných souborů (.exe) až po dokumenty využívající makra (.doc). Věřit prakticky nemůžete ničemu.
Viry ve stažených programech většinou neobsahují malware a chtějí se jen šířit. Ovšem v dnešní době, kdy mohou vydělávat svým tvůrcům velké peníze, to už tak moc neplatí.
Infikovaný USB disk
Máte kamaráda, který nepoužívá bezpečnostní balíček (antivirus, antimalware, firewall)? Tak se připravte, že až vám půjčí USB disk, tak bude napadený. Virus se do počítače pokusí dostat hned po přípojení. Není třeba ani překopírovávat anebo spouštět soubory.
Ochranou je dobrý a aktualizovaný bezpečnostní software, který aktivaci viru zabrání.
Virus může být i na paměťových kartách, externím disku, ale i v připojeném zařízení (například telefon, tablet).
Díra v prohlížeči, operačních systému či doplňku
Přemýšlíte proč vás Adobe Flash neustále žádá o aktualizaci? Protože je obsahuje bezpečnostní díry, díky kterým se skrz prohlížeč může do systému dostat infekce.
Prohlížeče mají díry jen výjimečně, většinou se opravují chyby, které mohou k infekci vést. Například nedokáží si poradit se specifickým kódem na stránce, který je přinutí něco spustit, co by neměli. Popřípadě jen s oprávněním administrátora. Pak jsou tu samozřejmě doplňky do prohlížeče. Ty dokáží doslova vytvořit pro nákazu zadní vrátka.
Ostatní případy
V ostatních případech většinou nedojde k přímému napadení virem, ale pouze se vytvoří podmínky. Například uvidíte reklamu na nový hezký spořič obrazovky, který však bude virus (malwertising). Zde je nutné si jej stáhnout.
Obdobně fungují i falešné poplachy, kdy se objeví na stránce informace, že máte v počítači virus a je třeba jej odstranit. Samozřejmě na stránce je i odkaz na zaručený antivirus, který to umí. Stáhnete si s ním ale i nebezpečný virus.
Tento článek byl byl přečten 8349 krát
Na viry si musíte zvyknout. Alespoň ti, kteří používají MS Windows 😉 Linuxy jsou daleko bezpečnější.
Musím oponovat s bezpečnosti linuxu,bohužel pryč jsou doby kdy byl bezpečnějším os,bohužel az moc zařízení dnes funguje na linuxovém jádru coz dělá z tohoto otevřeného systému inseminační nástroj,to jest jen můj názor na závažnost situace