Zabezpečené stránky budou v Google preferovány

Aby motivoval Google majitele internetových stránek používat zabezpečené spojení HTTPS, slíbil jim nepatrně lepší pozice ve vyhledávání. Podle oficiálních zpráv se mohou výsledky vyhledávání zlepšit až v 1 % případů, tedy každý stý může zaznamenat změnu. Do budoucna ale nevylučuje, že by vám SSL certifikát nemohl pomoct ještě více.

O lepších pozicích v Google pro dobře zabezpečené stránky se spekulovalo již dříve. Politika Google totiž říká, že uživatel má mít co možná nejlepší pocit z navštívené stránky a s tím také souvisí pozice webu ve vyhledávání. Ovšem teprve nedávno se objevilo oficiální stanovisko, které tuto domněnku podpořilo.

SSL (Secure Sockets Layers) je protokol, tedy spíše vrstva, která poskytuje zabezpečenou komunikaci mezi klientem a serverem. Stará se o šifrování a autentizaci. V podstatě po vytvoření spojení se už domlouvá váš počítač se serverem šifrovaně a kdokoliv by se snažil komunikaci odposlouchávat, tak má teoreticky smůlu.

Ke komunikaci je potřeba digitální certifikát od jedné z certifikačních autorit. Těmi jsou Thawte, Symantec, GeoTrust, Comodo, Trustwave atd.. Existují i české certifikační autority, ale ty jsou dobré leda ke komunikaci s úřady. Některé prohlížeče je totiž mohou pokládat za neplatné a zbytečně tak můžete vyděsit návštěvníka.

Mezi nejlevnější certifikáty patří RapidSSL. Jejich ceny začínají na zhruba 500 Kč za rok, ale v různých akcích anebo při nákupu na delší dobu je cena daleko nižší. Výhodou tohoto certifikátu je také rychlost. Většina společností, která je prodává vám jej dokáže vystavit za několik minut.

Aby vám Google pomohl s převodem webu z HTTP na HTTPS, tak připravil step by step návod.

Samotný přesun webu na variantu HTTPS po technické stránce není zas takový problém. Na internetu se nachází spousta návodů pro většinu řešení. Samozřejmě záleží jestli používáte sdílený webhosting anebo máte vlastní server.

Problém nastává u přesunu obsahu. Pokud používáte absolutní adresy s http, je nutná u nich změna na https, což nemusí vždy být snadné a dokonce i proveditelné, bez zásahu programátora. I proto je nutné po přesunu vše zkontrolovat. Zdali se někde nenachází ještě staré URL. K tomu může dobře posloužit program, který se jmenuje Xenu Link Sleuth. V podstatě se jedná o robota, který projde všechny stránky vašeho webu a zkontroluje odkazy na nich. Pak už jen stačí projít seznam a dohledat na které stránce se nachází odkazy na nezabezpečenou verzi.

Mezi největší problémy, kterých se bojí majitele stránek, patří duplicita. Vyhledávače totiž berou stránku na HTTP a HTTPS jako na odlišné doméně či subdoméně. Budete tak muset bojovat s duplicitou. To lze vyřešit pomocí meta tagu meta canonical, který na každé stránce bude obsahovat adresu jejího orginálu. Funguje jak na Google tak i na Seznam.

Ačkoliv je mít zabezpečený web určitě fajn, je otázkou zdali za to ten případný malý bonus od Google stojí. Implementace, pokud jí nedělá odborník, většinou přináší menší zádrhely a nemusí se povést úplně napoprvé. Navíc většina internetových stránek ani HTTPS nepotřebuje, takže je otázkou zdali má cenu jej přidávat.

Pokud však plánujete nový projekt, který bude pracovat s osobními daty, jako je například eshop, určitě zvažte použití SSL. Přeci jen neděláte to jen kvůli pár místům ve vyhledávačích ale hlavně kvůli zákazníkům, kteří se pak mohou u vás cítit daleko bezpečněji.

Share Button

Tento článek byl byl přečten 2806 krát

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *