Hra Pokémon GO slaví nečekaný úspěch. Během jednoho měsíce měla přes 100 milionů stažení a její tvůrci na mikroplatbách obdrželi přes 200 milionů USD. Chytání pokémonů v konceptu hry rozšířené reality očividně táhne. Ovšem nejen hráče, ale i podvodníky, kteří mají zálusk na tom také vydělat.
Vzhledem k tomu, že se hra hraje na mobilním telefonu, se stávají hlavním kanálem pro šíření malware SMS a sociální sítě. Nahrazují tak tradiční emaily. Úspěšnost tak může být daleko vyšší.
Spam
Společnost AdaptiveMobile, která se zabývá bezpečností v oblasti mobilní zařízení upozornila na nebezpečnou aktivitu kyberpodvodníků. Ti rozeslali tisíce SMS zpráv uživatelům z USA, kde byl odkaz na stránku, která vzhledem připomínala tu oficiální. Hráči byly nabádání, že získají prémiové věci pokud na stránku přivedou 10 svých přátel.
Jaký byl účel spamu však nebylo zjištěno. Podvodná stránka byla rychle zrušena, aby se zabránilo případným škodám.
Další spam se šířil a šíří hlavně přes sociální sítě. Slibuje za kliknutí na odkaz 14,500 Pokécoins (herní prémiová měna) a získání dalších bodů (číslo se může náhodně měnit). Ve skutečnosti se dostanete na stránku, kde je malvertising.
Malware
Malware je dalším velkým problémem. Spousta odkazů, kde je slibovaný návod jak si zjednodušit hru vede na stránky, které otestují zabezpečení vašeho prohlížeče a celkového zařízení. Samozřejmě se vás snaží nabádat ať si nainstalujete nějaký doplněk, který vám ulehčí hru anebo otevře něco, co doposud nebylo implementováno.
Samozřejmě pokud si cokoliv z takovýchto stránek nainstalujete, tak máte v zařízení malware. V horším případě se může jednat o ransomware.
Phishing
Mimo malware bezpečnostní odborníci také upozorňují na různá „rozšíření“ pro hru, která se snaží získat co možná největší oprávnění k uživatelskému účtu a telefonu obecně. Phishing na mobilech už není jen o vyplnění nějakého formuláře, ale o potvrzení oprávnění pro Google účet. Toto se může stát velice rychle, ani o tom nebudete vědět.
Prevence
Základem je prevence. Nenaleťte na žádnou z těchto pochybných nabídek. Nic nesdílejte a na nic neklikejte, co vám za to něco slibuje. Různé akce sdílejte X abyste získali Y jsou proti pravidlům sociálních sítí.
Hlavně je třeba proškolit mladší hráče hry, kteří na lákání herní měny a získání herních doplňků snadno naletí. Základy bezpečnosti počítačové gramotnosti platí i pro mobilní telefony. Je třeba být opatrný.
Závěr
Problém u Pokémon GO je i v tom, že spousta webů poskytuje pro hru určité výhody (mapy, kde se pokémoni nachází, detailní statistiky), takže mohou opravdu fungovat. Zároveň se právě na nich však může nacházet nebezpečí. Hra prozatím není dokončená a například zmíněné mapy s Pokémony nejsou do ní ještě všude na světe implementovány. Obdobně to je i se statistikami. Hráč se tak může cítit diskriminován a naletět podvodníkům.
Tento článek byl byl přečten 2030 krát