Často se řeší problém zobrazování osobních údajů u .cz domény. Pokud totiž nějakou doménu vlastníte musíte k ní pravdivě vyplnit i informace o vás jako vlastníkovi. Tyto údaje se ukládají do kontaktu. Kontakt je navenek známí pod identifikátorem, což je libovolná změť čísel a písmen. Většinou vám jej automaticky vytvoří váš registrátor, u kterého je také veden a pak jej spravuje. Samozřejmě na vás je, aby jste dohlédli na správnost údajů. Oficiálně totiž platí, že pokud budou údaje smyšlené, tak o doménu přijdete.
Informace v kontaktu jsou veřejně přístupné. Nachází se v nich kompletně vaše jméno, adresa, funkční telefon, email a v případě, že podnikáte i IČ a DIČ, což u plátců DPH fyzických osob v podstatě znamená rodné číslo. Určitě nikdo nestojí o to, aby byly veřejně dostupné.
Pro nadnárodní domény jako je .com, .net, .org anebo .info je možné využít službu zvanou whois proxy. V podstatě se jedná o dočasné údaje, které poskytne registrátor domény a všechno, co na ně bude směřovat pak přesměruje na vás. Je to super služba, kterou ovšem .cz doména respektive její správce CZ.NIC nepodporuje.
Od roku 2013 místo toho poskytuje CZ.NIC částečné skrývání údajů. Museli jste však svůj kontakt mít ověřený na úrovni poštovním dopisem. V podstatě se navázalo na službu MojeID, pokud jí máte aktivovanou, tak skrytí údajů není problém.
V současné době už má skrytí údajů na starosti váš registrátor. Stačí se porozhlédnout v administraci anebo požádat zákaznickou podporu ať se o to postará. V případě, že to umět nebude vždy lze převést kontakt k jinému registrátorovi, kterýs tím nebude mít problém. Registrátor může schovat email, telefon, adresu, v podstatě vše až na jméno a příjmení. To bohužel nijak zakrýt nejde. Vlastník prostě musí být znát. Pozor to platí jen pro fyzické osoby. Právnické nic schovat nemohou.
Pokud přemýšlíte, kdo se může podívat na vaše údaje, tak je to správce kontaktu, kdokoliv kdo je registrátorem .cz domén, CZ.NIC a samozřejmě úřady k tomu oprávněné (policie, soudy, finanční úřad a tak dále). No a pak je tu ještě jedna věc. Sdružení CZ.NIC o vaše data může požádat kdokoliv, kdo oficiálně požádá (musí uvést totožnost, žádost musí být úředně ověřená) a uvede účel. CZ.NIC takové žádosti vyhovět nemusí.
Někteří lidé zvažují uvedení nepravdivých údajů, což je v rozporu s pravidly CZ.NIC. Takže když na vás odhalí, tak o doménu přijdete. To jestli jste skuteční anebo ne se testuje pomocí dopisu, který dorazí na vaši adresu. Vzhledem k tomu, že je do vlastních rukou, tak se dá jen velice těžko přesvědčit pošťačka, že jste to vy.
Otázkou je jak se to řeší, když je adresa někde v daleké cizině. Řekněme třeba v státě, kde je náročné vůbec dopis obdržet anebo kde se snadno ztratí. Zdali se pak za ověření nepočítá třeba jen ten telefonický kontakt. Ale to jsou už dosti extrémní případy.
Tento článek byl byl přečten 4292 krát