Můžu hostovat web doma?

Pokud se věnujete programování v PHP, zřejmě máte doma nainstalovanou nějakou instalaci WAMP pro Windows anebo LAMP pro Linux. Tedy funkční Apache server. Většinou pak stačí přidat výjimkou anebo vypnout firewall a v rámci vnitřní sítě je z vašeho počítače server, který zobrazuje webové stránky. Možná vás napadlo jestli by se takto dala hostovat web, přístupný z celého internetu. Pravda je taková, že většinou ano, ale …

Potřebujte pevnou IPv4

Aby se celý svět mohl dostat na váš domácí webserver potřebujete k tomu pevnou IPv4 adresu. Kdokoliv jí pak zadá uvidí váš obsah. S tím souvisí i domény. Musíte jejich DNS záznamy někam nasměřovat. Respektive záznamy v nich musí někam nasměřovat potenciálního návštěvníka. V dnešní době není problém DNS mít u registrátora domény. Většina z nich tuto službu poskytuje zdarma. Ovšem tento záznam musí směřovat na nějaký pevný bod v internetu – a tím je IPv4 adresa.

Vzhledem k tomu, že IPv4 je celosvětový nedostatek, tak jí zřejmě od vašeho poskytovatele internetu nemáte. Někteří jí však nabízí za poplatek.

PS: Teoreticky můžete směřovat doménu jen na IPv6 adresu. Ovšem ti, kteří s ní mají problém pak obsah neuvidí.

Vašemu ISP se to nemusí líbit

Pokud IPv4 už máte neznamená to, že si automaticky doma můžete zřídit server a hostovat weby. Takováto činnost je totiž náročná na přenosy dat. Konkrétně na vaší odchozí komunikaci. Návštěvníci si totiž stahují data z vašeho počítače k sobě.

Dnešní velkorysé tarify slibující neuvěřitelné rychlosti internetu se totiž vztahují jen na stažená data k vám. Opačným směrem jsou často dosti limitované. Jedna webová stránka má dnes hravě 1 MB. Pokud jeden návštěvník projde 5 stránek a za den jich budete mít třeba 300, je to 1,5 GB dat za den směrem ven.

Není se tak čemu divit, že často jsou v podmínkách ISP různé zákazy hostovat stránky.

Každý webserver je cílem útoků

Jakmile máte statickou stránku a webserver, do pár hodin na vás budou směřovat první útoky se snahou ovládnout váš server. Většinou se jedná o automatické roboty. Pokud se na to nepřipravíte, tak můžete mít celkem velký problém. Z vašeho počítače totiž může vzniknout zombie, který se stane součástí velkého botnet. Ten mu dá příkaz  provádět nějakou nezákonnou činnost vašim jménem.

Jakmile se navíc útočník dostane do vašeho počítače otevře mu to cestu i do lokální sítě. V ohrožení tak budou všichni, kdo se na ní připojují.

24/7

Profesionální servery v datacentru jsou tu od toho, aby fungovaly 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Jejich konstruované tak, že když něco přestane fungovat, tak jedou dál a jen nahlásí obsluze, že je nutné vadnou komponentu urychleně vyměnit. Nemluvíme tu jen o disku, ale i o procesoru, zdroji anebo paměti.

Datacentra jsou navíc chráněna proti výpadku proudu (UPS, generátor) a jsou připojeni do internetu přes několik poskytovatelů. Když vám naposledy vypadl internet jak dlouho jste čekali na opravu?

Po celou dobu výpadku nebude váš web fungovat. To platí třeba i o restartu počítače.

Stojí to za to?

Obecně jednoznačně nestojí. Ceny VPS jsou dnes opravdu nízké. VPS na hraní si můžete pořídit za desítky korun, pro pořádné testování už od stovky. Přitom neohrožujete svůj počítač ani domácí síť.

Stolní počítač se navíc nedá srovnávat se serverem a váš pokoj s přepěťovou zásuvkou s datovým sálem 🙂

Share Button

Tento článek byl byl přečten 6048 krát

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *