Jak funguje TOR

TOR (The Onion Routing) je bezplatný software určený k anonymnímu přístupu k internetu. Díky principu fungování je velice obtížné, téměř nemožné, identifikovat jedince který na stránku přistupuje. Cílem bylo zajistit svobodný přístup k informacím a to zcela zdarma.

Jak TOR funguje

Abyste mohli TOR začít využívat je nutné nainstalovat si software a správně jej nakonfigurovat. Pro zjednodušení byl vydán speciální prohlížeč Tor Browser, který  je v podstatě upravený Mozilla Firefox.  Ovládání je prakticky stejné, jen je upraven tak, aby neodesílal některé údaje. Z důvodu minimalizování možnosti identifikace je v základu vypnutý JavaScript. Zároveň prohlížeč obsahuje tlačítka pro aktivaci anonymního připojení přes TOR servery.

Jakmile si aktivujete připojení přes TOR, tak se prohlížeč připojí k TOR serveru (node). Ten následně naváže komunikaci s druhým TOR serverem. Druhý s třetím, který se nazývá exit node. Třetí stáhne požadovaný obsah s internetu a pošle zpět přes jednotlivé node až k vám. Přitom jednička zná vaši IP adresu a dvojku, dvojka zná jedničku a trojku, trojka zná jen dvojku a cíl kam se připojit. Díky tomu, pokud by někdo odposlouchával například na dvojce tak nezná vaší IP adresu. Ve skutečnosti však jsou tři node minimum, může jich být i více.

Prostě jednotlivé node znají jen další a předchozí v pořadí. Aby mohl někdo zjistit celou komunikaci, musel by ovládat všechny node na cestě, což je téměř nemožné, protože jsou rozmístěny po celém světě.

Samozřejmě všechna komunikace je šifrovaná.

Deep web/Dark web

Díky TOR můžete navštívit takzvaný deep web. To jsou stránky nacházející se na doménách .onion. TOR browser je dokáže procházet, pokud znáte adresu. Ta se nachází na speciálních rozcestnících. Mezi nejoblíbenější patří Hidden Wiki, kde mimo dalších adres najdete i informace jak deep web funguje a vysvětlení pojmů, které se zde používají.

Mimo informací zde najdete i diskuzní fóra různých aktivistů. Teoreticky vzato na deep webu neplatí žádná pravidla ani zákony, kdokoliv může psát a zveřejňovat cokoliv. Omezení už z principu neexistuje.

Problémy a nevýhody TOR

Jednotlivé node mohou být rozmístěny po celé planetě, tomu také odpovídá rychlost a odezva. Je třeba počítat s pomalým připojením v porovnání například jinými metodami pro anonymní přístup (proxy, VPN).

TOR také často bývá zneužíván k nelegální činnosti (brute force, zneužívání bezpečnostních děr atd.). Exit node z kterých uživatelé přistupují do internetu jsou tak často na blacklistech. Zvláště velcí poskytovatelé CDN proti nim bojují. Rovnou přístupy z nich zahazují anebo je třeba vyplnit captcha. Je tak třeba počítat s tím, že ne vždy se dostanete všude.

Servery s exit node také nejsou vždy povoleny u poskytovatelů VPS. Prochází totiž přes ně velké množství dat a jak už bylo zmíněno často se dostávají na blacklist. Proto také po zjištění jejich přítomnosti je rychle ruší. Dále jsou na ně občas vedeny koordinované DDoS útoky, což může vést až k destabilizaci celé sítě.

Share Button

Tento článek byl byl přečten 15827 krát

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *