Nejznámějšími cachovacími pluginy pro WordPress jsou bez pochyby W3 Total Cache a WP Super Cache. Umí toho opravdu hodně a pokud provozujete svůj WordPress na vámi spravovaném VPS s vlastní instalací serveru, tak není problém dosáhnout zrychlení oproti sdílenému webhostingu o 70 až 90 procent. Pro některé uživatele však může být i pouhý zásah do souboru .htaccess problémem. Tady nastupuje Quick Cache.
Co je Quick cache?
Tento plugin se pyšní heslem „Speed without Compromise“ tedy „Rychlost bez kompromisu“. Stojí za ní zkušení vývojáři a od publikování na WordPress.org 17. října 2013 má přes 725 tisíc stažení.
Největší výhodu tohoto pluginu je rychlá aktivace. Po nainstalování jej stačí jen aktivovat a už funguje. Nemusíte nic dalšího řešit. Od této chvíle se postupně ukládají jednotlivé stránky do takzvaných snapshotů. Ty se pak rovnou zobrazují návštěvníkům. Většina oblíbených webhostingů dokáže díky Quick cache vygenerovat stránku pod 100 milisekund.
Pokud máte zájem o rozšířené funkce například gzip kompresi najdete vše přehledně na jednom místě společně s opravdu obsáhlým návodem jak danou funkci zprovoznit. Takže i laik by neměl mít s ničím problém.
Podobně je to i u dalšího nastavení fungování pluginu. Autoři věnovali hodně prostoru detailním popiskům jednotlivých částí.
Nevýhody
Quick Cache má jednu velkou nevýhodu a to, že funguje pouze pro nepřihlášené uživatele, kterým může nabízet neměnný obsah. Pokud většina návštěvníků vašeho WordPressu jsou registrovaní, tak je lepší zvolit některý z konkurenčních cachovacích pluginů.
To platí i pro administrátora. Pokud jste přihlášení do administrace, tak se cachování nijak neprojeví a pořád budete mít pocit, že je vše pomalé. Proto je dobré si funkci vyzkoušet přes jiný prohlížeč anebo anonymním okně (pro většinu prohlížečů CTRL + SHIFT + N).
Další nevýhodou je při větším WordPressu poměrně velká doba úprav. Pokud jako administrátor například něco změníte na stránce (komentář, text) aktualizace bude trvat delší dobu. U opravdu velkých WordPressu to je poměrně nepříjemné.
Na druhou stranu zatímco vám může nějaký úkon trvat i deset vteřin, tak vašemu návštěvníkovi se vše bude vykreslovat opravdu rychle. I objemné WordPressy se načítají podobně rychle jako nové instalace a to dokonce i pokud používáte velké množství pluginů.
Fungování
Na rozdíl od většiny cachovacích pluginů jsem se nesetkal u Quick Cache se nějakými problémy u nejrozšířenějších českých webhostingů. Žádné chyby, nutnost promazávat data ani bílá obrazovka smrti.
Ovšem pokud provozujete stránku, kde tvoří obsah uživatele zvažte nasazení tohoto pluginu. Práce v administraci u velkých webů je opravdu úmorná záležitost. Navíc rozsáhlejší údržbu jako je čistění spamu je dobré dělat ve večerních hodinách s vypnutým pluginem.
Závěr
Plugin Quick Cache rozhodně nezklame převážnou část uživatelů WordPress. Díky snadnému zprovoznění a velice vysoké účinnosti jsou vidět výsledky okamžitě. Nemusíte nic složitého nastavovat, ani nejsou potřeba technické znalosti a přitom dokážete srazit rychlost generování stránky často na desítky milisekund, což jsou čísla, která se jen těžko překonávají. Váš web tak budou zpomalovat spíše tlačítka sociálních sítí, která jsou dnes už takovým nutným zlem.
Tento článek byl byl přečten 1611 krát