Zálohujete váš WordPress správně?

Základem dobrého zálohování je vůbec začít zálohovat. Ať už si zvolíte automatický způsob pomocí některého z oblíbených pluginů jako je BackupBuddy (placená verze zálohuje do cloud), Backup Scheduler (zálohování zdarma) anebo zvolíte zálohování manuální je potřeba to dělat pravidelně. U automatických řešení je navíc možné vybrat si u více možností. Nejoblíbenější je zálohování přes FTP, zasílání menšího objemu dat emailem a v poslední době i různá cloudobá uložiště jako je dropbox.

Testujte zdali automatické zálohování funguje

Pokud dáváte přednost automatickým pluginům, chce to zálohy jednou za čas kontrolovat. Může se totiž začít objevovat nějaká chyba na cestě, popřípadě přímo v cíli. Například pokud máte úložiště, ke kterému se připojujete přes FTP může se zaplnit, protože automatické mazání nebude fungovat. Automatické zasílání obsahu databáze na email může narazit na spamfiltr a co se týká cloudových úložišť, ty se pořád vyvíjí a v rámci zvyšování bezpečnosti mohou například aktualizovat klíče.

Jednou za čas to prostě chce projít a zjistit, že zálohování funguje.

Je záloha v pořádku?

Pravidelná kontrola záloh by měla obsahovat i kontrolu zálohovaných souborů. Většinou se odesílá jeden či více komprimovaných souborů. Zvláště jak postupem času roste multimediální obsah, tak se počet komprimovaných souborů zvyšuje. Mohou se tak objevit problémy s přepisováním, nevytvářením nových souborů anebo jednoduše archiv se poškodí.

Vyčleňte si proto jeden den v měsíci, stáhněte zálohy a zkuste je rozbalit třeba na lokálním disku. Pokud vše bude jak má ještě zkontrolujte zdali jsou tam všechny soubory. Stačí zkontrolovat celkovou velikost souborů instalace a v záloze. Můžete totiž zjistit, že některé soubory se z neznámých důvodů nezálohují.

Obdobný test se hodí i v případě databáze. Objemnější tabulky s velkým počtem řádků se totiž nemusí zazálohovat celé. Například jestli zálohujete manuálně, tak PHPmyAdmin defaultně exportuje maximálně 50 tisíc řádků, více je možné si zvolit v rozšířeném nastavení.

Zálohujete všechno co je potřeba?

Nejvíce uživatelů WordPress zálohuje pouze databáze, které obsahují data. Navíc vzhledem k objemu dat stačí odesílání třeba na email. Multimédia jsou trochu obtížnější. S jejich počtem poměrně rostou i nároky na prostor pro zálohy a přenosy. U několika desítek megabajtů můžete začít pociťovat problémy. U stovky megabajtů už je pravidelné časté zálohování problém. Částečně to řeší rozdílové zálohy, kde se přidává k záloze pouze nové a změněné soubory. Tato varianta ale není polně vhodná kvůli bezpečnosti.

Mimo databázi a multimédii je tu však ještě šablona, pluginy a konfigurační soubory. Samotná šablona pokud v ní neděláte změny a je v repozitáři není problém. Vždy se dá stáhnout. Obdobně to platí i o pluginech. Pokud v nich neděláte změny není to to velký problém. Na druhou stranu v případě, že aktualizujete WordPress u majoritní verze může dojít k problémům s kompatibilitou. V ten okamžik je nutné vrátit se zpět, dokud nebude problém odstraněn. To je důvod proč zálohovat šablonu a pluginy. Dá se to samouřejmě udělat manuálně pomocí nějakého pluginu před aktualizací.

Co se týká konfiguračních souborů, ty jsou často hodně podceňovány. Mezi konfigurační soubory patří wp-config.php a pak ještě .htaccess, který upravuje chování serveru pro daný adresář (a podadresáře). Základní instalace WordPress přes něj řeší jen trvalé odkazy, ovšem cahovací a bezpečnostní plugin do něj ukládá poměrně hodně dat. Ruční úprava vyžaduje poměrně slušné znalosti. Teoreticky lze zachránit situaci deaktivací všech pluginů a jejich následnou aktivací.

Více záloh neuškodí

Poměrně nešťastné řešení je vsázet na jednu zálohu. Mít více záloh z různých dnů se opravdu vyplatí. Pokud máte jednu, která se přepisuje koledujete si hned o několik problémů. Jednak se může záloha poškodit. Důvodů pro to je mnoho. Virtuální svět je nevyzpytatelný, ztrácí se nejen emaily ale i pakety. Server se může zamyslet a přepočítat se. Neuvěřitelné věci se prostě stávají. Za druhé můžete zjistit problém později. Například malware může být v instalaci schovaný týdny než se aktivuje a vy zjistíte problém. Pak vám záloha z předchozího dne nemusí pomoci a vy budete muset vše instalovat znovu.

Kolik uchovávat záloh je otázkou. Záleží samozřejmě na vašich možnostech. Pokud máte 10 GB úložiště a jedna záloha spotřebuje deset megabajtů, tak není problém zálohovat každý den a ukládat zálohy tři měsíci nazpět.

Záloha na více úložišť může být také zajímavou alternativou. Popřípadě zálohovat zálohovací úložiště 🙂

Share Button

Tento článek byl byl přečten 3573 krát

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *