Spousta lidí na celém světě používá redakční systém, který nefunguje zcela správně. Přitom tuší, že je něco v nepořádku, ale nevěnují tomu dostatečnou pozornost. Takovýto laxní přístup však může způsobit vážnější komplikace než se na první pohled zdá. Řešte problémy, jakmile si je všimnete. Neodkládejte je do budoucna s vírou, že se sami opraví.
Rozhozená šablona
Občas se podíváte na web a některý ze stylů se nenahraje správně. Dáte F5 a už vše funguje jak má. Možná byla chyba ve vašem připojení k internetu, ale také může zlobit cache, CDN anebo došlo k přetížení serveru.
Pokud budete hledat další symptomy můžete se dozvědět více. Například problém s přetížením serveru má většinou jako doprovodný jev zhoršenou odezvu, naopak přetížení webu může dělat nějaký špatně fungující skript (lze dohledat v access log).
Další problémy mohou být v konfliktu CSS. Například byl použit někde !important, tam kde neměl. Různé pluginy ovlivňující vzhled dokáží opravdu nadělat paseku, zvláště pokud nedodržují standardy.
Špatné zpětné odkazy
Nejjednodušší způsob jak monitorovat všechny stránky na webu je přidat si si svůj web do Google nástroje pro webmastery. Googlebot je velice aktivní robot a pokud narazí na nějaký problém zapíše vám jej právě do Google nástrojů pro webmastery. Právě zde také najdete seznam chyb 404 a 403.
Další možností je využít program s názvem Xenu’s Link Sleuth, který projde zvolený web podobně jak to dělá Googlebot a vypíše všechny stavové kódy ke stránkám. Tedy zjistíte všechny stránky na vašem webu, které vrátily nějakou chybu.
Jakmile se začnou objevovat chyby v odkazech něco nefunguje správně. Většinou za to může špatný přepis takzvaných hezkých adres. Chyba může být v databází, .htaccess anebo koliduje více používaných pluginů. Problém však může také být u poskytovatele vašeho webhostingu. Zvláště pokud došlo k nějakým větším aktualizacím.
Problém ve fungování javascriptu
Spousta provozovatelů webu se soustředí pouze na fungování webu do momentu, kdy se vygeneruje stránka. Ovšem je třeba nezapomínat na javascript, který funguje po načtení stránky. Nevhodně nastavené postupné načítání obrázků anebo různé pohyblivé části mohou způsobit pád prohlížeče, což často naštve návštěvníka daleko více, než špatná odezva.
Mezi problémové patří i externí skripty. Zvláště si dejte pozor na tlačítka sociálních sítí. Ideálně pokud nebudou provádět nic na stránce a aktivují se až po kliknutí. Předgenerovaná tlačítka sociálních sítí mají spousta nepříjemných vedlejších funkcí, jako je třeba sledování chování návštěvníka. Také se snaží o různé „hezké“ efekty po najetí myši a podobně. Pokud kompletně celý skript stahujete z jejich serverů tak nemáte vliv na jakoukoliv jejich úpravu. Navíc často dochází k různým testům, o kterých nemáte ani potuchy.
Moderní redakční systémy jako WordPress, Joomla! Anebo Drupal navíc obsahují stále více kódu front-end (v podstatě na straně prohlížeče). Je toho opravdu hodně, co se může pokazit a tyto chyby se často špatně odhalují. Vyplatí se jednou za čas proklikat všechno na webu v různých prohlížečích a hlavně zkontrolovat jak funguje bez zapnutého javascriptu. Můžete například zjistit, že nefunguje scrollování.
Každý prohlížeč má dnes konzoly (stačí zmáčknout F12). V ní uvidíte případné chyby Javascript/JQuery. Oprava však nemusí být zrovna jednoduchá.
Tento článek byl byl přečten 2857 krát