Jak zabezpečit telefon s Android

Představte si všechny služby, které používáte. Teď si je propojte podle toho jak se z jedné dá dostat k druhé. Někde v centru bude váš email, kam se dají zaslat ověřovací kódy v případě zapomenutí hesel. Proto máte u emailu nejsložitější heslo a využíváte dvoufaktorové ověření. No a k emailu vede cesta přes mobilní telefon.

V mobilním telefonu se dnes navíc nachází velké množství citlivých informací. Ať už přímo v jeho paměti anebo přes sociální sítě, kam jste automaticky přihlášeni. Prostě mobilní telefon jsou důležité dveře a je nutné je pořádně zabezpečit.

Výrobci mobilních telefonů za několik let otestovali různé metody ověření. Jediné co se dozvěděli je, že lidé jsou pohodlní a vše chtějí jednoduše.

Vzory

Vzory jsou momentálně nejoblíbenější metodou. Máte devět teček (3×3), které propojuje v určitém pořadí. Minimální množství propojů jsou 4, maximálně 9. Tuto metodu zabezpečení si oblíbila převážná většina uživatelů.

Teoreticky na 4 využité tečky vychází 1624 kombinací.  To se zdá být dostatečné. Ale na rozdíl od zadání pinu je jednodušší odhadnout vzor pohybu, pokud vás někdo uvidí odemykat telefon. Také se z ušmudlané obrazovky dá často vzor přečíst.

Celkem vám telefon dovolí 5 pokusů, než se na 30 vteřin zamkne. Po celkem 20 neúspěšných pokusech je telefon zablokován a musíte zadat login a heslo z Google účtu.

Mimochodem celkem existuje pro 4 propojené tečky 24 kombinací. Tedy s velkou pravděpodobností to na 20 pokusů případný útočník stihne před zablokováním.

PIN

PIN je klasika, která provází mobilní telefony už od začátku. Může mít 4 až 17 čísel. Ovšem podobně jako u vzoru se dá z ušmudlané obrazovky dobře přečíst jaká čísla mačkáte.

Celkem vám telefon podobně jako u vzoru dovolí 5 pokusů než se na 30 vteřin zamkne. Ovšem na rozdíl od vzoru, kde u fleku musí případný útočník zjistit jen směr, tak „vymáčknuté“ tečky u PIN jej budou stát několik pokusů. Například u 4 místného PIN musí zkusit 24 kombinací. Tedy do 3 minut zná váš PIN. Na rozdíl od Vzoru se totiž zablokování telefonu nekoná (alespoň u mě se neobjevil, třeba tam ale nějaký hard limit je).

Heslo

Lze také použít klasické heslo v délce 4 až 17 znaků. Jedno či dvě stejné písmenka a nikdo nevyčte nic ani z ušmudlané obrazovky.

Hesla jsou tedy nejbezpečnější, ale už ne tak pohodlná jako předchozí možnosti.

Biometrie

Moderní a většinou i dražší mobilní telefony přichází s čtečkou otisků prstů. Ta kombinuje bezpečnost a pohodlí, po kterém většina z uživatelů touží. Přejedete prstem a je hotovo. Je to často rychlejší než zadávání vzorů a nepochybně i bezpečnější. Kdokoliv vás u toho může vidět.

Zamykání mobilu

Samozřejmě nic z toho nebude moc platné, pokud mobilní telefon nebude zamknutý. Pokud máte nastavené zamykání třeba na 5 minut a mobil vám někdo ukradne tak jsou všechna zabezpečení zbytečná.

Obecně se říká že byste si měli najít ideální čas mezi automatickým zamčením a pohodlím. Ve skutečnosti je ale lepší naučit se zamykat telefon automaticky. Bez přemýšlení jakmile uděláte co potřebujte, hned jej zamknout.

Závěr

Většina lidí si myslí, že nemá co skrývat a když přijdou o zamčený mobil, tak si prostě pořídí nový. Jenomže po ztrátě je nutné rychle změnit všechna přístupová hesla, včetně Wi-Fi. Což u uzavřené firemní může být problém.

 

Share Button

Tento článek byl byl přečten 2237 krát

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *