Nexusguard hlásí nárůst DDoS útoků o 83 %

Společnost Nexusguard ve své čtvrtletní zprávě varovala před narůstajícím množstvím DDoS útoků. Za druhé čtvrtletí 2016 jich zaznamenala 183.900, což je nárůst o 83 % oproti předchozímu.

Nejvíce cílů bylo z Ruska, které tento kvartál předběhlo USA. Během pouhých dvou dnů bylo celých 40 % DDoS útoků mířeno proti společnosti Starlink, která poskytuje zázemí malé, střední i velké podniky. Tyto útoky jsou spojeny s hacktivismem (jedná se o formu protestu, většinou organizovanými DDoS útoky). Hacktivisté se zaměřili právě na stránky firem. Tentokrát se však útočníci zaměřili na DNS, takže bylo zasaženo více cílů a na delší dobu. DDoS útoky se tak protáhl z minut na hodiny.

Trend národního hacktivismu se tak podepsal na celkových statistikách daleko více než vzrůstající obliba DDoS-for-hire (DDoS k pronájmu). Další organizované DDoS útoky tento rok ještě přijdou. Čekají nás totiž ještě olympijské hry v Brazílii, které jsou kritizovány převážně nevládními organizacemi. Pak jsou tu ještě prezidentské volby v USA.

Nexusguard také upozorňuje, že útočníci experimentují a zkouší nové druhy útoků a jejich dopad. Bylo zaznamenáno hodně útoků přes RIP (routing information protocol) a multicast domain name system (mDNS).

Vývoj v posledním čtvrtletí poukázal, nejen jak důležitá je ochrana proti DDoS útokům, ale také jak být připraven na jeho případné následky. Zvláště zvládnout krizovou komunikaci. Síla útoků totiž neustále roste, takže je nutné posilovat i ochranu. Ovšem to stojí peníze a pokud se na vás zaměří někdo opravdu silný, tak rozhodně nemusí stačit. Často také zrovna váš web nemusí být cílem. Útoky jsou často vedeny na síťovou infrastrukturu datacentra, kterou může právě server, kde máte svůj web používat. V takovém případě vám třeba ochrana přes CDN nepomůže, protože přes něj útok nejde.

Share Button

Tento článek byl byl přečten 1245 krát

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *