Jaký byl rok 2015 z hlediska bezpečnosti?

Společnost Panda Security vydala zprávu o bezpečnosti za rok 2015. Za minulý rok se jí podařilo získat a neutralizovat více jak 84 milionů nových vzorků malware, což je v přepočtu 230 tisíc na den. Oproti roku 2014 se celkový počet detekovaných vzorků zvýšil o 9 milionů.

V Panda Security zaznamenaly v roce 2015 celkem 304 milionů vzorků kybernetických útoků, tedy malware se na nich podílel z 27,63 %. Jedná se o největší procentuální podíl v historii.

Celkově se jednalo o velice náročný rok i pro nadnárodní společnosti. Musely čelit velkým únikům dat a rozsáhlým útokům na jejich IT systémy, což si vyžádalo značné investice do posílení bezpečnosti.

Podle Panda Security nebude tento rok o nic mírumilovnější, právě naopak. V infikování počítačů jsou velké peníze. Nikdo nepochybuje, že dojde k ještě většímu růst jak počtu malware tak i kybernetických útoků obecně. Zvláště se odhaduje nárůst počtu nových trojských koňů.  Za kyberútoky už dlouhou dobu nestojí jednotlivci, ale dobře financované organizované skupiny.

A jak dostávají nejčastěji útočníci malware do počítačů obětí? Více jak v polovině případů (51,45 %) jsou to trojské koně, dále jsou to viry (22,79 %), červy (13,22 %), PUP (10,71 %) a v některých případech dokonce i spyware (1,83 %).

Nejvíce pozornosti přitáhl krom trojských koní i Cryptolocker (druh ramsonware). Obecně ransomware se stává velice oblíbenou formou vydělávání peněz. Má totiž nejvyšší míru úspěšnosti a v případě infikování nestačí jen počítač odvirovat. Data jsou už zašifrována a bez klíče se k nim uživatel nedostane, takže raději za data zaplatí.

Co se týká míry úspěšnosti infikování počítače, tak nejúspěšnější jsou trojské koně. Do počítače se po aktivování dostanou v 60,3 % případů. Oproti roku 2014 však jejich úspěšnost klesla o 5 %.

Nejvíce napadených počítačů mají v Číně až 57,24 %, na druhém místě je Taiwan s 49,15 % a na třetím Turecko s 42,52 %. Pořadí těchto zemí se nezměnilo. Bylo shodné v roce 2014 i 2013.

Nejméně infikovaných počítačů je naopak ve skandinávských zemích. Vede Finsko s 20,32 %, na druhém místě je Norsko s 20,51 % a na třetím je Švédsko s 20,88 %.

Share Button

Tento článek byl byl přečten 2034 krát

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *