Francie varovala Microsoft ohledně sbírání dat z Windows 10

Kolem sbírání dat od uživatelů Windows 10 se toho napsalo už hodně. Microsoft za to sklidil hodně kritiky, ale zároveň se tím otevřela i diskuze ohledně sběru dat obecně. Data totiž sbírá každý výrobce a často se jedná o věci, které překvapí. Že se ale někdo pustí do Microsoft tak tvrdě jako Francie asi nikdo nečekal.

Commission Nationale de l’Informatique et des Libertés (CNIL – komise na ochranu dat) poslala ve středu (20.7) oficiální upozornění Microsoft ohledně „nadměrného“ sběru dat a „sledování toho, co uživatel prochází za stránky na internetu“.  CNIL očekává, že Microsoft s tím něco udělá do 3 měsíců. Pak by mohly následovat sankce. Také zdůraznili, že věří, že data jsou dostatečně chráněna před zneužitím.

Tato rozhodnutí navazují na šetření z 16. dubna 2016, kdy francouzské úřady zjistili, že Microsoft přesouvá data do USA pod dohodou zvanou Safe Harbor, která však už neplatí od října 2015. EU totiž zakazuje přesouvat data svých občanů do jiných zemí, pokud zde je slabší ochrana osobních údajů. Dohodu Safe Harbor nahradila složitější EU-US Privacy Shield.

CNIL dále vadí

  • Microsoft sbírá data o používání Windows app a Windows Store. Konkrétně co si který uživatel stáhl a kolik času u dané aplikace tráví času. Podle CNIL jsou toto nadbytečná data.
  • Microsoft nechrání dostatečně účty, protože čtyř místní PIN lze zadat libovolně krát.
  • Po instalaci Windows 10 je uživateli aktivováno jeho ID pro účel inzerce. Což umožňuje sledovat aplikacím a třetím stranám historii prohlížení stránek a podle nich cílit reklamu aniž by k tomu dal souhlas.
  • Windows 10 nedává uživateli možnost vypnout cookies.

Samozřejmě nejvíce vadí CNIL právě přesun dat do USA pod záštitou neplatného Safe Harbor.

Odpověď Microsoft

Microsoft vyjádřil snahu spolupracovat s CNIL a chce hledat řešení, aby přesun dat do USA byl podle nových pravidel EU.

Závěr

Na celém případu je asi nejzajímavější snaha udržet data uživatelů v EU. Možná že zde už ani tak nejde o ochranu osobních údajů, jako spíše o politický vliv. Také by bylo jistě zajímavé zjistit na kolik by se data ze všech zařízení dala použít třeba k vojenským účelům. Každý chytrý telefon dnes vlastně má uši i oči, když se to tak vezme. Vzít všechna ta data, hmm…

Share Button

Tento článek byl byl přečten 1204 krát

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *