Amenit varuje emailem před nebezpečným ransomware

Společnost Amenit,  která stojí za oblíbeným bezpečnostním balíčkem ESET Smart Security, rozeslala všem svým zákazníkům varovný email, v kterém upozorňuje na nebezpečný ransomware.

Upozornění vypadá následovně:

Upozorňujeme na probíhající vlnu útoků tzv. ransomware, tedy škodlivého kódu, který šifruje uživatelská data (soubory Office, obrázky, fotky a podobně) a následně požaduje zaplatit výkupné.

Ransomware se šíří v emailových zprávách, které obsahují jako přílohu dokument aplikace Word (přípona doc), nebo obsahují odkaz na "úložiště Dropbox" (pochopitelně jde opět o podvržený odkaz, který se jen tváří jako odkaz na Dropbox), v předmětu a v textu emailu se vyskytují slovní spojení "bezpapírová faktura", "elektronická faktura" nebo "Veškeré informace o faktuře". Email může vypadat například takto:

...

Pokud na podobný email narazíte, v žádném případě se nepokoušejte otevřít přílohu či klikat na odkaz a email ihned smažte!! V případě, že zpozorujte "podezřelé chování" (například na ploše uložené soubory aplikace Word či Excel změní vzhled ikony), raději počítač ihned vypněte a požádejte o odbornou pomoc.

V případě, že se chcete více vzdělávat (na co si dávat pozor v dnešní době informačních technologií), tak nás neváhejte kontaktovat. Rádi Vám nabídneme možnosti v závislosti, zda se jedná o společnost nebo soukromou osobu.

Email s virem s nebezpečnou přílohou je nebezpečný, protože je v češtině, i když bez diakritiky. Nezkušení uživatelé jsou spíše nabádání, aby nic neklikali anebo nestahovali pokud tomu nerozumí. Alespoň že DropBox je u nás služba, kterou využívají spíše ti zkušenější.

V upozornění mě ještě zaujalo doporučení vypnout počítač v případě „podezřelého chování“ jako je změna vzhledu ikonek u souborů Word a Excel. To jsem ještě neznal 🙂

Známější je spíše podezřelé vytížení disků v Sledování Prostředků, které vytěžuje podezřelý proces. Takto už se už pár disků podařilo zachránit, ovšem jednalo se o ransomware, který šifroval kompletně celý obsah disku. Dneska jsou spíše rozšířené varianty zaměřující se na pro uživatele důležité dokumenty (dokumenty, fotky, nastavení). K nim často nemá uživatel aktuální zálohy.

Share Button

Tento článek byl byl přečten 1995 krát

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *