3 tipy jak zrychlit Magento

Magento se stává u nás stále populárnějším systémem pro ekomerci. Jedná se o poměrně masivní aplikaci, která toho umí opravdu hodně. Zároveň je však považována za velice systémově náročnou. Částečně za to mohou i problémy u některých sdílených webhostingů, kde se nedá ani nainstalovat (důvodem je hlavně Memory_limit 256 MB).  Nové verze však přináší více možností jak celý systém zrychlit až o desítky procent.

Zapněte kompilaci

Kompilace byla přidána ve verzi 1.4 a po zapnutí má znatelný vliv na výkon celého systému. Některé testy udávají až 50% zrychlení. V průměru je to však něco mezi 25 až 30 % v závislosti na samotných stránkách.

Kompilace se zapíná v administraci SystemToolsCompilation a zaškrtněte Enable.

Kompilace funguje na principu předpřipravení stránek, anebo jejich částí. V podstatě se vytvoří jakési html bloky, které jsou pak servírovány návštěvníkovi. U kompilace je nutné si uvědomit, že pokud cokoliv aktualizujete, přidáváte nový doplněk anebo naopak něco odstraňujete je nutné kompilaci nejdříve vypnout. Pak můžete provést změny a až vše bude fungovat, tak jí zase zapněte.

Vyčistěte logy

Magento má poměrně velké nároky na databázi. Tolik tabulek, co se vytvoří po základní instalaci nemá žádný jiný běžně rozšířený redakční systém. Je nutné si uvědomit, že magento spousty dat uchovává a loguje. Díky tomu je možné cokoliv dohledat a zjistit. Jistě se to dá využít při optimalizaci a marketingu, ovšem ve většině případů to nepotřebujete a zbytečně to zpomaluje celý systém a navíc zabírá místo. Pokud používáte dedikovaný server zřejmě vám to nevadí ale u VPS už je to znát.

Přihlaste se do administrace.  Běžte do SystemConfiguration. Klikněte na AdvancedSystem. Najděte položku Log Cleaning.  Zaškrtněte hodnoty, které chcete odstranit a klikněte na Save.

Pozor je lepší postupovat po postupně. Čištění logů může ve výjimečných případech způsobit vypršení hodnoty max_execution_time, což by vedlo k chybě.

Magento Flat Catalog

Jak už bylo zmíněno Magento využívá velké množství tabulek v databázi. Informace o zákaznících a produktech jsou tak rozprostřené napříč desítkami tabulek, což může způsobovat problémy s výkonem a ne zrovna malé. Zvláště pokud máte větší množství zákazníků anebo produktů.

Flat catalog v podstatě zvýší výkon celého systému tím, že vytvoří objekt pro každý SQL dotaz z každé jednotlivé tabulky v databázi.

Samotní vývojáři důrazně doporučují, aby jste si aktivovali Flat catalog pro kategorie, pokud na Magento máte eShop. Jestliže navíc máte více jak 1000 produktů tak si aktivujte Flat catalog i pro produkty.

Aktivace probíhá následovně

  1. Běžte do SystemConfigurationCatalog
  2. V rolovacím menu u Use Flat Catalog Category dejte Yes.
  3. U Use Flat Catalog Product dejte Yes jen pokud máte více jak 1000 produktů.
Share Button

Tento článek byl byl přečten 2483 krát

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *